Úvod
Historie
Členové
Akce
FotografieNOVINKANOVINKA
Video
UkázkyNOVINKANOVINKA
Vydaná CDNOVINKANOVINKA
Objednat CD
Napsali o násNOVINKANOVINKA
Síň slávy
Studio
Hudební teorie
Doplňky
Agadirek
Agadir v Maroku
Kontakty
Interní
Vyhledávání:
osoby
akce
projekty
skladby
Agadir na facebooku:
Facebook
Agadir na Instagramu:
Instagram
Agadir na Wikipedii:
Wikipedia
Kanál RSS:
Kanál RSS

České centrum Mezinárodního PEN klubu
Jsme členové
Českého centra Mezinárodního
PEN klubu

Sdružení Q
Jsme členové
Sdružení Q

Státní fond kultury České republiky
Pořady z cyklu
"Agadir: Na strunách naděje"
jsou konány
za finanční podpory
Státního fondu kultury
České republiky

Mediální partneři:Přihlášený uživatel:
žádný

Vaše IP adresa:
44.223.39.67

Přístupy celkem: 41234120
Přístupy dnes: 17271
© 2004-2024
Ing. Ondřej Fuciman, Ph.D.
Optimalizováno pro rozlišení:
1280x720 a vyšší
AGADIR V MAROKUAGADIR V MAROKU
AGADIR V MAROKU
"Perla marockého pobřeží" - nejznámější marocké letovisko znovu vybudované po ničivém zemětřesení v roce 1960, leží na pobřeží Atlantického oceánu a může se pochlubit téměř deset kilometrů dlouhou písečnou pláží, azurovým mořem, kvalitními hotely a dobrými nákupními možnostmi v typických malých krámcích s místními produkty. Město má příjemné klima, kde slunce svítí 300 dní v roce. Podvečerní Agadir je jako stvořený k procházkám po nábřeží či v úzkých uličkách lákajících svou tajemností, ve kterých se nabízí možnost posezení v útulné restauraci a osvěžení místním oblíbeným nápojem - mátovým čajem. Počátek historie města sahá do 16. století, kdy u zdejšího krásného pobřeží poprvé zakotvily portugalské lodě. Město pojmenované Agadir, berbersky "opevněná sýpka", bylo koncem 16. století dobyto jedním z významných marockých vládců a poté dostalo podobu opevněného města.
Oceán má tmavou, skoro černou barvu, velmi pozvolna se svažuje a do hloubky je to pěkná dálka. Určitě nejméně 200 m (spíš víc). Pláž je obrovská, písčitá. Každý hotel má svůj vyhrazený úsek, kam nemají přístup domorodci. Jsou zde policejní hlídky na koních a u domorodých prodavačů čehokoliv vzbuzují patřičný respekt.
Jaké je dnes v Agadiru počasí?
Oficiální stránky města Agadir.
Maroko bylo pod nadvládou Francie. Francouzsky se dá domluvit všude, na druhém místě je pak angličtina. Vliv Francie se projevuje i v kuchyni. Strava je opravdu výborná (v porovnání s Tureckem, Tunisem i Egyptem), vynikající pečivo a sladkosti, úprava masa (nečekejte vepřové), ryb i drůbeže. I marocké domorodé jídlo - kuskus a tajine - je vynikající. Mátový čaj je lahodný a perfektně zažene žízeň.
Agadir je moderní turistické centrum. V r. 1960 zde bylo ničivé zemětřesení, které během cca 15ti minut zničilo téměř vše, co zničit šlo. Ze starého města nezbylo nic. Maročané vystavěli město nově a plně ho přizpůsobili potřebám turistů. Jsou zde v několika řadách hotely různých kategorií, široké bulváry, promenáda na pláži, obchůdky, butiky, restaurace, kavárničky, noční kluby, diskotéky, také pizzerie, a třeba i McDonalds. Parková úprava, nově vystavěné mešity. Vilová čtvrt bohatých Agadiřanů.
Pokud chcete poznat Maroko, tak tady ho nepoznáte. Zvláště pokud se budete procházet v blízkosti hotelů a po širokých bulvárech. Není tu nic zajímavého. Snad mimo dopravy. Všude jsou semafory a policisté, avšak barvy na semaforu nejsou rozhodující. Jezdí se na červenou, ale i na zelenou, prostě jak kdo chce. V několika proudech se stále řítí spousta aut a motorek a policista je k tomu, aby vás převedl na druhou stranu silnice.
Můžete si ale udělat dlouhou procházku - sejít z těchto turistických míst do užších a užších silniček, zeptat se, kde je souk a najít jej. Pokud budete ochotni dát "bakšiš", určitě vás tam zavede některý domorodec, nebo vás tam odveze Petit-taxi. Souk to už je opravdové Maroko - spousta zboží, koření a taky špíny a bídy. Samotným ženám tato procházka není doporučena a už vůbec ne večer. Vůbec samotná žena, i když má dlouhou sukni a zahalená ramena, je středem pozornosti, mnohdy značně nepříjemné.
Brzy ráno je zajímavé podívat se do přístavu (jezdí tam levné taxi), kde je rybí trh. Pokud si za bakšiš najmete domorodce, zavede vás do míst, kam se jinak nedostanete. Uvidíte lodě, s kterými se vyplouvá na měsíční i delší rybářské výpravy - a přitom jsou to doslova vraky. Uvidíte ryby, které jsou jak z jiného světa a hlavně - neuvěřitelný chaos a zmatek.
AgadirAtlantský oceán
Plán města:© Agadir © 2004-2024, Ing. Ondřej Fuciman, Ph.D.