Úvod
Historie
Členové
Akce
FotografieNOVINKANOVINKA
Video
Ukázky
Vydaná CDNOVINKANOVINKA
Objednat CD
Napsali o nás
Síň slávy
Studio
Hudební teorie
Doplňky
Agadirek
Agadir v Maroku
Kontakty
Interní
Vyhledávání:
osoby
akce
projekty
skladby
Agadir na facebooku:
Facebook
Agadir na Instagramu:
Instagram
Agadir na Wikipedii:
Wikipedia
Kanál RSS:
Kanál RSS

České centrum Mezinárodního PEN klubu
Jsme členové
Českého centra Mezinárodního
PEN klubu

Sdružení Q
Jsme členové
Sdružení Q

Státní fond kultury České republiky
Pořady z cyklu
"Agadir: Na strunách naděje"
jsou konány
za finanční podpory
Státního fondu kultury
České republiky

Mediální partneři:Přihlášený uživatel:
žádný

Vaše IP adresa:
3.236.47.240

Přístupy celkem: 31071225
Přístupy dnes: 4616
© 2004-2020
Ing. Ondřej Fuciman, Ph.D.
Optimalizováno pro rozlišení:
1280x720 a vyšší
Star�� o��e����k rad��Star�� o��e����k rad��
Star�� o��e����k rad��
Starý ořešák
Slyším skrze větve a je mi z těch slibů červivo. Jsem starý Ořešák, nejsem děd Vševěd. Ale něco vím a než mě porazí a udělají z mého kmene lavice a stůl, řeknu vám, slečny, tajemství. Vyberte si z těch nabídek, kterou chcete. Řeči se valí a řeky plynou. Vítr si píská a láme haluze. Tak bylo, je a bude.
Máte svou hlavu a ta je do větru a potřebuje zachytit. Zachytí o korunu, koruna hlavu pěkně zformuje. Budete královnami a budete mít rozum v kruhu. Každému, co chce. Moje koruna není z ryzího zlata, je plná mízy a ta se obnovuje.
Nejsem tak hloupý, abych se vydával za krále. Nejsem tak prázdný, abych tvrdil, že kdejaká veverka je moje dílo. Nejsem ani tak pyšný, abych si myslel, že moje ořechy udělají z ošatky hodovní korýtko. Tak tedy:
Ať vymyslíš, co vymyslíš, spěchej pomalu. Cesta je dlouhá a má své krtince. První rada zní: nekopej do nich, zbortíš někomu trůnní sál. Druhá rada zní: nepřekračuj tři překřížená stébla bez zvážení. Je to totiž směrovka a kdo není zahleděný sám do sebe, ví, co znamená. A třetí rada: putovní hůl má nejen dva konce, ale i dva začátky. Ale to je dnes jasné i turecké rohoži. Tak se mějte, slečny Popelavé, Popelírové, Popelovičové i jinak zapopelené. Vykročte s plnou nádrží a cestou zajděte aspoň občas do jetele. Pro čtyřlístek? Ale co vás napadá! To bych vám radil jako za mlada. Mé staré zuby kously do štěstí a poznaly, že je to blaf. Tak se mou řečí, slečinko první, druhá, třeba stotisící, neotrav. Já s žádnou nemohu, ale mám ještě jednu radu. Skloňte se a pošimrejte mi kořeny. Svědí je přesně to, co každého: bez nich to nejde, ale hlína na nich píše jinou kroniku.
Myslíš, že odevzdaně mlčí? Ale ne! zvolily jenom jinou taktiku. A ta se obejde i bez křiku.
Jak příběh skončí? Všelijak, jak známo. Ořešák dostane od médií vynadáno. Ale ne, dostane nabídku a bude nad ní tři sta roků dumat: Zda by měl nechat svoje listy pozlatit či pochromovat.
Počasí totiž bude nejisté.

Zpět

© Agadir © 2004-2020, Ing. Ondřej Fuciman, Ph.D.
Sledovací čas: 0,0 s