Úvod
Historie
Členové
Akce
FotografieNOVINKANOVINKA
Video
Ukázky
Vydaná CDNOVINKANOVINKA
Objednat CD
Napsali o násNOVINKANOVINKA
Síň slávy
Studio
Hudební teorie
Doplňky
Agadirek
Agadir v Maroku
Kontakty
Interní
Vyhledávání:
osoby
akce
projekty
skladby
Agadir na facebooku:
Facebook
Agadir na Instagramu:
Instagram
Agadir na Wikipedii:
Wikipedia
Kanál RSS:
Kanál RSS

České centrum Mezinárodního PEN klubu
Jsme členové
Českého centra Mezinárodního
PEN klubu

Sdružení Q
Jsme členové
Sdružení Q

Státní fond kultury České republiky
Pořady z cyklu
"Agadir: Na strunách naděje"
jsou konány
za finanční podpory
Státního fondu kultury
České republiky

Mediální partneři:Přihlášený uživatel:
žádný

Vaše IP adresa:
44.192.48.196

Přístupy celkem: 42818750
Přístupy dnes: 23818
© 2004-2024
Ing. Ondřej Fuciman, Ph.D.
Optimalizováno pro rozlišení:
1280x720 a vyšší
PotopaPotopa
Potopa
Petra: Jste překvapeni? Jen pokračuj! Tolle et lege!
On: Právě proto formulujeme provokativní tezi, že pokud se nepodaří adekvátně filozoficky pochopit a prakticky ovládnout spontánní ekonomický a technologický samohyb, ztroskotají i naše představy o vědě, pravdě, svobodě a demokracii. I jako druh s vyspělým teoretickým myšlením, internetem a mobilními telefony vyhyneme vlastní vinou.
Ona: Zdá se, že bez ohledu na roční dobu lidé chystají zabijačku. Hody v době potopy.
On: Máš pravdu. Řezník mává nožem nad hlavou a volá: Co čumíte? Voda! No tak je tu veliká voda. Moc vody? No tak je tu moc vody. Ale my jsme pořád nad ní. Chtěla nás potrestat, bestie, ale my jsme ji dostali pod sebe. Vidíte, jak pod námi prská nohama? To jsme ji převezli. Musí nás nést. Pěkně poslušně na hřbetě!
Ona: Co lidem dává pocit jistoty? Jak to, že zapomínáme, jak jsme na tom ve skutečnosti. Nebo možná si jen nepřipouštíme, že by to s námi mohlo špatně dopadnout. S kdekým jiným, to ano. Ale nás je tady hromada, dobře jsme se najedli a napili, my světa dobudeme.
On: Zdá se, že rozmach kultury překročil kapacitu hostitelského prostředí Země. Tradiční neekologická morálka je nemorální v okamžiku, kdy se prokazatelně zhoršuje obyvatelnost Země a kdy se nenávratně ničí jedinečné přírodní předpoklady kultury.
Ona: Filozofové musí mít odvahu říct…
On: …že nynější kultura je ohrožená a že současná platná morální pravidla, jakkoliv oprávněná a funkční v úzce sociálním a občanském kontextu, už neodpovídají omezeným hostitelským možnostem planety.
Ona: Archa se kymácí, nebe si namočí všechny závoje do moře a půjčí je větru. Všechno víří a najednou se zastaví. Pohyb je naražený na kůl jako na zapomenutou babylonskou věž. Padáme se všemi blábolícími hlasy, se všemi napovídajícími tanečními kropky i s pomyslnými řetězy nohou, se všemi předsevzetími nedat se.
On: Uznání vysoké evoluční hodnoty Země ovšem neznamená, že se vzdáme dnešní kultury, přestaneme vyvíjet vědu, techniku a mezinárodní spolupráci. Neznamená to, že se vzdáme zemědělství, přestaneme chovat, zabíjet a konzumovat domácí zvířata. Z uznání nenahraditelné evoluční hodnoty života vyplývá něco jiného:
Ona: Nový morální postoj k přírodě; přijetí hlediska hodnotové převahy přirozeného nad umělým; vědomé úsilí o obnovu podmínek přirozeného vzestupného vývoje biosféry.

Zpět

© Agadir © 2004-2024, Ing. Ondřej Fuciman, Ph.D.